A gyermekkori szívbetegségek a veleszületett szívfejlődési rendellenességeket és a szerzett szívproblémákat foglalják magukba. A veleszületett szívhibák 100 gyermekből egyet érintenek, de ezek döntő többsége viszonylag enyhe, vagy magától javul, esetleg el is múlik. A legsúlyosabb szívhibák már újszülött korban vagy fiatal csecsemőkorban tüneteket okoznak, de előfordul ritkán az is, hogy műtétet igénylő szívbetegségre csak későbbi életkorban derül fény.
A gyermekkori szívbetegségek másik csoportja, a szerzett szívbetegségek lényegesen ritkábbak, mint felnőttekben, tekintettel arra, hogy a koszorúér problémák, szívinfarktus gyermekkorban extrém ritka. Leginkább lázas légúti betegségekhez társuló szívizom/szívburokgyulladás, ritmuszavarok, magas vérnyomás betegség fordulhatnak elő.
Szívbetegségek gyanúja esetén gyermekkardiológiai vizsgálattal állítható fel a diagnózis, vagy zárható ki a probléma. A gyermekkardiológiai vizsgálat része a fizikális vizsgálat, vérnyomásmérés, EKG vizsgálat és szívultrahang (echokardiográfia) elvégzése. A panasz jellegétől függően ezen kívül szükség lehet 24 órás Holter EKG monitorizálásra, terheléses EKG elvégzésére, a vér oxigén tartalmának mérésére, illetve egészen ritkán egyéb vizsgálatokra is.
Gyermekkardiológus szakorvos: Dr. Kovács Tamás
Bejelentkezés telefonon a +36 52 518 693-as vagy a +36 52 512 900/75911 számok valamelyikén, e-mailen az
címen, vagy akár személyesen a SET Központban.